Zobrazit původní článek Můj komentář na konci článku

VIDEO UVNITŘ původního článku

Kontroverzní návrh Evropské komise na potírání invazních nepůvodních druhů zvířat a rostlin dnes po mnoha měsících jednání prošel Evropským parlamentem. Oproti původní představě je ale významně pozměněn a obsahuje možnost národních výjimek, kterou Komise odmítala. Komplexní pozměňovací návrh připravil český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který byl zpravodajem návrhu ve výboru pro životní prostředí (ENVI). „Děkuji všem za podporu! Nařízení o Invazních nepůvodních druzích bylo právě schváleno poměrem 606 pro, 36 proti, 4 se zdrželi hlasování,“ oznámil Poc na svém oficiálním profilu na Facebooku.

Plné znění schváleného dokumentu zatím Evropský parlament nezveřejnil. Na jeho oficiálních internetových stránkách jsou zatím dostupné jen pracovní verze komplexních pozměňovacích návrhů. „Finální text bude mít tak cca 35 stránek,“uvedl Pavel Poc. Zároveň odmítl kritiku kandidáta do Evropského parlamentu Bohumila Straky (TOP 09), podle něhož Brusel novým nařízením může zakázat chov akvarijních rybiček a papoušků. „Podle původního návrhu Evropské komise se mělo jednat jen o 50 jednoznačně problémových a vyjmenovaných druhů, avšak dle pozměňovacího návrhu zpravodaje Pavla Poce už tento konkrétní druhy nezmiňuje. O zařazení na černou listinu druhů budou rozhodovat úředníci na základě „posouzení rizika“, přičemž pravidla nejsou jasně definována,“ upozornil na svém webu Straka, který je aktivním myslivcem a sokolníkem.

Straka (TOP 09): Chystají se hromadná utrácení

Kandidát TOP 09 dále upozorňuje, že pozměňovací návrh Pavla Poce umožňuje chovatelům držet jedince dotčených druhů pouze 12 měsíců „nebo je humánním způsobem usmrtit, a vyčerpat tak populaci, kterou vlastní“, přičemž nehovoří o náhradách škody. „Nekomerčním vlastníkům, tj. řadovým občanům, kteří nesplní přísné podmínky pro dožití členské státy uvedené jedince odeberou a zajistí, aby byli ušetřeni zbytečné bolesti, úzkosti či utrpení,“ dodává Straka, který přirovnal schválenou verzi nařízení o invazních nepůvodních druzích za „podobně šílený rasistický projekt jako od nacistického likvidátora Dr. Josefa Mengeleho“.

 

Komentář Bohumila Straky

Dnes jako sokolník jsem bojoval o život své milované cvičené cizokrajné káně harrisovy, ale i za papoušky.  (Viz článek)

Nachytal jsem při lži duchovního otce EU nařízení o zákazu invazivních nepůvodních druhů europoslance RNDr. Poce v živém přenosu Českého rozhlasu. Pravda, docela ho pomohl přitlačit do kouta i bystrý redaktor.

V přímém přenosu Českého rozhlasu europoslanec dnes popřel fakta z oficiálních obchodního rejstříků ministerstva spravedlnosti, s tím, že „to je naprostý nesmysl, jakoukoliv svoji aktivní podnikatelskou jsem činnost ukončil v r. 2009″ a že jeho rodina nemá žádné zájmy týkající se bolševníku.

Můžete se poslechnout audiozáznam nebo podívat na článek o tomto tématu na webu ČRo Plus.

Informace z databáze veřejných zakázek však ukazuje, že v r. 2010, kdy byl RNDr. Poc europoslancem, jeho žena Lenka Pocová, jako vedoucí odboru ŽP MÚ Marianské Lázně, organizovala veřejnou zakázku „Realizace opatření k omezení výskytu bolševníku velkolepého v povodí Kosího potoka v Karlovarském kraji“, která byla zadána (po částech a celkem přes 2 mil.) spol. Zahradní a parková spol. s r.o., jejímž jednatelem byl až do 31.8.2009 pan europoslanec Poc, do 16.12.2011 byl pan europoslanec vlastníkem 25% podílu této společnost.
http://www.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/103774

Od 27.12.2011 je pak 75 % vlastníkem spol. Zahradní a parková spol. s r.o. firma EUROPEAN UNIVERSAL, SE, kterou řídí rodina Pocových a se sídlem v místě bydliště Pocových.
http://obchodni-rejstrik.podnikani.cz/pavel-poc/rndr-pavel-poc-426564.htm
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a253894&typ=full&klic=imon49
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a700048587&typ=full&klic=j70ywi